Príčiny a liečba plochonožia

Príčiny a liečba plochonožia

Stále prehĺbenejší a vedeckejší pohľad na problematiku týkajúcu sa plochej nohy nám prináša mnoho rozličných poznatkov a názorov od autorov odbornej literatúry fyzioterapie a medicíny. Aj u nás v ReFit clinic sa často stretávame s témou plochonožie u rôznych klientov v rôznych vekových kategóriách. Je bežné, že klienti prídu s primárnym problémom týkajúcim sa chrbtice, no pôvod vzniku bolesti často nájdeme práve v plochých nohách. Pri plochonoží nikdy nie je percento plochej nohy rovnaké na oboch stranách. Už to nám napovedá, že funkčná dĺžka končatín je rozdielna a s tým je spojené nesprávne nastavenie osového a muskulárneho systému a práve toto je príčinou mnohých bolestí.  

Ako vlastne plochonožie vzniká? Vzniklo to nesprávnym vývojom? Zanedbanou starostlivosťou rodičov? Genetickou predispozíciou? Úrazom? Je mnoho otázok a zistení, no pravdou je, že existuje veľa príčin, ktoré sa môžu podieľať na vzniku plochonožia. 

Modernejšia technológia nám uľahčila diagnostiku a dnes môžeme chodidlo merať pomocou zobrazovacích metód, ako napríklad Foot skener alebo plantografický skener. Terapeuti sú dosť upnutí na tento typ vyšetrenia a takisto je mnoho terapeutov a lekárov, ktorí využijú len túto možnosť, ako diagnostiku. Statické meranie odtlačku chodidla má určite význam, ale nie je postačujúce na vhodné stanovenie stavu plochonožia, zistenia príčiny vzniku a zostavenie rehabilitačného plánu, respektíve priebehu, alebo postupu liečby.

Ďalším typom liečby plochonožia je ortopedická vložka. Niektorí autori uvádzajú, že ortopedická vložka je nevyhnutná pri liečbe plochonožia. Ortopedická vložka by sa mala určite využívať ako doplnok terapie plochej nohy, určite však nie počas celého dňa. Takisto ako nám vložka môže pomôcť, môže nám aj uškodiť. Vložka je podporný umelý aparát chodidla, predpísaný pri neschopnosti nožnej klenby samostatne si udržať správnu výšku a nastavenie. Vložkou by sme mali chodidlám navodiť správny tvar. Odporúča sa 2 hodiny počas chôdze, neskôr by sme mali vložku vybrať a pomocou predpísaných cvikov sa pokúšať o udržanie tvaru klenby. Pokiaľ sa nejedná o dlhú prechádzku alebo turistiku na dlhú trať, vložku by sme ani nemali používať.

Ako sme už uviedli na začiatku, je mnoho foriem priebehu liečby plochonožia, avšak treba poznamenať, čo je najdôležitejšie a ako by sa malo postupovať pri liečbe plochonožia. S plochonožím sa stretávame u detí, adolescentov a dospelých. Pohybový aparát u detí je oveľa menej zaťažovaný, nesie menšiu váhu, kosti sú pružnejšie a väzy prispôsobivejšie, čiže aj vyliečenie, respektíve zlepšenie stavu nožnej klenby je viac predpokladané, ako u dospelých pacientov. Hlavným príznakom alebo prvým momentom, kedy sa človek začne zamýšľať, že s dolnými končatinami nie je niečo v poriadku, je pocítenie bolesti v oblasti vnútornej strany chodidla, alebo naopak z vonkajšej strany. Závisí to od typu plochonožia. Kým u detí bolesť nie je hlavným znakom, u dospelých je väčšinou bolesť hlavným príznakom. Deti môžu pociťovať bolesť zväčša pri veľmi dlhej prechádzke, alebo pri veľkej dynamickej záťaži. Pokiaľ sa u detí objavuje bolesť častejšie aj viackrát počas dňa, rodičia by mali zvýšiť pozornosť a navštíviť odborníka, pretože častokrát môže ísť o vyšší stupeň plochonožia a s ním pridružené ďalšie ochorenia. 

Ďalším nevyhnutným krokom pri liečbe plochonožia je spoznať pacienta a pochopiť jeho motorické učenie. Pokiaľ sa jeden pacient naučí zostavu cvikov, druhý pacient s tým môže mať problém a musíme zvoliť prístup z inej strany. Ide o sústredenie pacienta, čo zohráva dôležitú úlohu pri terapiách. Kým dospelý pacient vie svoju sústredenosť zamerať na cviky, u detí to môže byť ťažšie a musíme zvoliť cviky napríklad hravou formou.

Cvičenia pre aktiváciu klenby nohy


Trápia Vás ploché nohy alebo by ste sa chceli o tejto problematike dozvedieť viac? 

Navštívte nás a naši odborníci vám radi pomôžu. 

 

Autor - Ján Strigáč

Share: