Ultrazvuková terapia

Čo je to ultrazvuková terapia?

Je to terapia, ktorá využíva mechanické vlastnosti zvukových vĺn s vysokou frekvenciou. Pri terapií využívame frekvenciu o hodnote 1 až 3 MHz. Účinky pri tejto frekvencii prenikajú s vysokým účinkom do povrchových ale aj hlbokých tkanív. Počas aplikácie ultrazvuku nepreniká tkanivom elektrický prúd. Ultrazvuková terapia mechanicky masíruje a stimuluje molekuly a molekulárne častice v tkanivách. Následne dochádza k prekrveniu ošetrených tkanív. Ultrazvuková terapia sa nevyznačuje len prekrvením ošetrovaného tkaniva, ale aj stimuláciou tkanív. Keďže sa jedná o terapiu, ktorá využíva mechanickú energiu, vieme ju využiť aj pri zmene tkanív šliach, napríklad pri kalcifikácii tkaniva alebo pri problémoch s výrastkami.

Aplikácia ultrazvuku

Ultrazvuk sa aplikuje pomocou kovovej hlavice, ktorá vysiela ultrazvukové vlny. Pri aplikácií sa využíva špeciálny gél, ktorý zabezpečí hladké kĺzanie hlavice po pokožke. Apliácia trvá 3 - 5 minút. Pri akútnych stavoch sa terapia môže vykonávať 1 - 2 krát denne, pri chronických stavoch sa aplikácie indikujú menej často napríklad 3 krát za týždeň.

Aké sú výhody ultrazvukovej terapie?

Najdôležitejšou úlohou ultrazvuku je prekrvenie ošetrovanej časti. Ultrazvuk podporuje obnovu poškodeného tkaniva a tým sa liečebný proces výrazne urýchli. Veľmi častým zdrojom bolesti sú opuchy, ktoré ultrazvuková terapia zmierňuje a pacientovi tak navodí zlepšenie vnímaného stavu. Hlavná zložka šliach a svalových tkanív je kolagén, ktorého tvorba sa podporuje práve touto terapiou. Takisto spôsobuje lepšie rozpínanie kolagénových vlákien, čo má pozitívny vplyv napríklad na jazvy, ktoré sa objavujú pozranení alebo rôznych chirurgických zákrokoch.

Indikácie ultrazvukovej terapie

Myalgia, lumbago, artritídy, artrózy, opuchy kĺbov, Morbus Bechterev, terapia poúrazových bolestí, entezopatie (tenisový lakeť), terapia postherpetických neuralgií, jazvy.

Kontraindikácie ultrazvukovej terapie

Čerstvé krvácanie, menštruácia, fraktúry, oblasť rastových štrbín u detí.

Využitie ultrazvuku v kozmetike

Ultrazvukovú terapiu okrem iného využívame aj v kozmetike a dermatokozmetike. Terapia má lymfodrenážny účinok, prekysličuje tkanivá a vykonáva mikromasáž hlbokých vrstiev.

Pozitívne pôsobí na:

  • proces látkovej výmeny
  • tvorbu enzýmov
  • odvádzanie splodín metabolizmu
  • redukciu tukových vankúšikov
  • celulitídu
  • vstrebávanie vitamínov
  • revitalizáciu pokožky

Dopyt na termín:

Povinná položka
Povinná položka
Povinná položka
Povinná položka
Povinná položka

Ak máte preferovaný dátum a čas vypíšte ho

Povinná položka
Povinná položka
Povinná položka
Povinná položka
V prípade zrušenia objednaného termínu v dobe kratšej ako 24 hodín vopred, Vám bude účtovaný storno poplatok v plnej sume