Fyzioterapia v tehotenstve 2. časť

Fyzioterapia v tehotenstve 2. časť

Ako sme už spomínali v predchádzajúcom príspevku, v ženskom tele počas tehotenstva dochádza k veľkým fyziologickým zmenám, ako napríklad priberanie na váhe, zvýšená laxicita väziva, hormonálne zmeny a zmeny postury a biomechaniky tela. Tieto zmeny vplývajú na každú ženu individuálne v závislosti od stravy, celkového životného štýlu, dostatkom fyzickej aktivity pred a počas tehotenstva a psychického stavu. Ženy si často myslia, že bolesti chrbta sú v tehotenstve prirodzené a musia si nimi prejsť. Pomoc vyhľadávajú až keď ich bolesť obmedzuje pri denných činnostiach alebo im spôsobujú, až taký veľký diskomfort, že nevedia spávať, chodiť alebo pracovať. Chýbajúca starostlivosť o pohybový systém môže mať negatívny vplyv na priebeh tehotenstva/ pôrodu v súvislosti s predlžovaním I. Doby pôrodnej alebo môže byť indikáciu k cisárskemu rezu.

Medzi najčastejšie funkčné poruchy pohybového systému v tehotenstve zaraďujeme:

  • Low back pain – bolesť spodnej časti chrbta
  • Syndróm karpálneho tunela
  • Diastáza brušných svalov
  • Bolesti chodidiel

Fyzioterapia v tehotenstve je vedená individuálne s ohľadom na aktuálny trimester, v ktorom sa žena nachádza. Najprv začíname vstupným vyšetrením, či už u našich fyzioterapeutov alebo u nášho gynekológa, ktorý vám poradí, či je vôbec cvičenie pre váš aktuálny zdravotný stav vhodnou voľbou.

Na vstupnom vyšetrení u fyzioterapeuta spravíme komplexnú diagnostiku vášho pohybového aparátu, ktorá zahrňuje vyšetrenie stoja, chôdze, pohyblivosti mäkkých tkanív a kĺbov, spravíme rôzne diagnostické testy na určenie konkrétnej patológie a stanovíme postup terapie.

Každý trimester má svoje špecifiká, a preto aj cvičenie v každom trimesteri je odlišné.

Prvý trimester je často sprevádzaný nevoľnosťou a preto cvičenie je treba prispôsobiť vlastným pocitom. Cvičiť môžeme vo všetkých polohách a dbáme najmä na aktiváciu hlbokého stabilizačného systému, čiže bránice, brušných svalov, svalov chrbta a svalov panvového dna. Žena môže cvičiť tak ako bola zvyknutá, ale vyhýba sa dynamickým nárazovým cvičeniam a skokom.

Druhý trimester je už špecifickejší. Keďže bruško začína už pomaly rásť, vyhýbame sa cvičeniam na bruchu a zmierňujeme intenzitu cvičenia. Snažíme sa udržať rozsahy pohyblivosti chrbtice a kĺbov, pretože zvyšujúcou sa hmotnosťou a laxicitou väziva má telo väčšiu tendenciu k vzniku blokád, ktoré potom spôsobujú bolesti v oblasti panvy a driekovej časti chrbta. Učíme ženu správne pohybové stereotypy a zabraňujeme vzniku kompenzačných pohybových vzorov, ktoré môžu počas tehotenstva vznikať.

V treťom trimesteri sa zameriavame najmä na uvoľnenie napätých svalov, zameriavame na sa na zlepšenie funkcie bránice dychovými cvičeniami, mobilizujeme preťažené kĺby a korigujeme stoj. Zaraďujeme cvičenie prevažne v poziciach na 4, v stoji alebo v sede a využívame správne polohovanie. Posledný mesiac tehotenstva je zameraný najmä na prípravu na pôrod, čiže učíme ženy pohyby panvy, ktoré vedia zaradiť aj pri I. dobe pôrodnej, alebo polohy, ktoré im vedia uľaviť od bolesti, ďalej ak žena súhlasí vyšetrujeme panvové dno cez konečník a tým uvoľníme svaly panvového dna, čím môžeme predísť predlžovaniu I. doby pôrodnej a edukujeme klientky, čo je dobré zaradiť ihneď po pôrode.

Zdieľať: